In this thread is the competitors and draw of the Grand Tournament. Those still in are in white, and those knocked out are in black. The names of those who have recieved warnings will be in the colour of their respective warning (Yellow for first, Orange for final). Those who have been disqualified will be listed in Red. In each round, the name in green is that of the winner.
Competitors
1. Temis Iretne An elite assassin [Niner]
2. Adrion Vespin Master of the Shade Order [Arimloth]
3. Lilliana Ke'Lez Master of the Shade Order [Masq]
4. Kitaara Larellan Multi billionaire businessman [kupo]
5. Venator Furtificus Lieutenant Colonel of the Alsakan Union [Storm]
6. Rain Adler Jedi Knight [Apollo]
7. Ameratsu Selena Ospion Guardian [Lavi]
8. Valek Dagger Freelance mercenary [Mulluns]
9. Rutger Tralon the Sword Demon [Vincent]
10. Lynn Addlier Intergalactic Actress and superstar [Gaba]
11. Noir Phantium Police Inspector [Kaiser]
12. Javiik Valivin Jedi Knight [Xenomorph]
13. Vist H'shista Togorian Bounty hunter [Echodragoon]
14. Dewbecca Jedi Master [matt]
15. Saren Volke Priest [Eiji]
16. Huang Karasu Jedi Master [Drun]
Draw
Round of 16
Match 1
Saren Volke vs Vist H'shista
Metropolis
Match 2
Ameratsu Selena vs Javiik Valivin
Jungle
Match 3
Rutger Tralon vs Noir Phantium
Arena
Match 4
Venator Furtificis vs Huang Karasu
Dark Crypt
Match 5
Lynn Addlier vs Lilliana Ke'Lez
Graveyard
Match 6
Valek Dagger vs Kitaara Larellan
Jedi Sanctuary
Match 7
Rain Adler vs Adrion Vespin
Cantina
Match 8
Dewbecca vs Temis Iretne
Deep Blue Sea
__________________________________________________
Quarter Finals
Quarter Final 1
Winner of Match 6 vs Winner of Match 3
Cantina
Quarter Final 2
Winner of Match 2 vs Winner of Match 5
Metropolis
Quarter Final 3
Adrion Vespin vs Temis Iretne
Dark Crypt
Quarter Final 4
Winner of Match 4 vs Winner of Match 1
Graveyard
__________________________________________________
Semi Finals
Semi Final 1
Winner of Quarter Final 3 vs Winner of Quarter Final 2
Jedi Sanctuary
Semi Final 2
Winner of Quarter Final 1 vs Winner of Quarter Final 4
Jungle
__________________________________________________
Third Place Playoff
Loser of Semi Final 2 vs Loser of Semi Final 1
Deep Blue Sea
__________________________________________________
Final
Winner of Semi Final 2 vs Winner of Semi Final 1
Arena
Competitors
1. Temis Iretne An elite assassin [Niner]
2. Adrion Vespin Master of the Shade Order [Arimloth]
3. Lilliana Ke'Lez Master of the Shade Order [Masq]
4. Kitaara Larellan Multi billionaire businessman [kupo]
5. Venator Furtificus Lieutenant Colonel of the Alsakan Union [Storm]
6. Rain Adler Jedi Knight [Apollo]
7. Ameratsu Selena Ospion Guardian [Lavi]
8. Valek Dagger Freelance mercenary [Mulluns]
9. Rutger Tralon the Sword Demon [Vincent]
10. Lynn Addlier Intergalactic Actress and superstar [Gaba]
11. Noir Phantium Police Inspector [Kaiser]
12. Javiik Valivin Jedi Knight [Xenomorph]
13. Vist H'shista Togorian Bounty hunter [Echodragoon]
14. Dewbecca Jedi Master [matt]
15. Saren Volke Priest [Eiji]
16. Huang Karasu Jedi Master [Drun]
Draw
Round of 16
Match 1
Saren Volke vs Vist H'shista
Metropolis
Match 2
Ameratsu Selena vs Javiik Valivin
Jungle
Match 3
Rutger Tralon vs Noir Phantium
Arena
Match 4
Venator Furtificis vs Huang Karasu
Dark Crypt
Match 5
Lynn Addlier vs Lilliana Ke'Lez
Graveyard
Match 6
Valek Dagger vs Kitaara Larellan
Jedi Sanctuary
Match 7
Rain Adler vs Adrion Vespin
Cantina
Match 8
Dewbecca vs Temis Iretne
Deep Blue Sea
__________________________________________________
Quarter Finals
Quarter Final 1
Winner of Match 6 vs Winner of Match 3
Cantina
Quarter Final 2
Winner of Match 2 vs Winner of Match 5
Metropolis
Quarter Final 3
Adrion Vespin vs Temis Iretne
Dark Crypt
Quarter Final 4
Winner of Match 4 vs Winner of Match 1
Graveyard
__________________________________________________
Semi Finals
Semi Final 1
Winner of Quarter Final 3 vs Winner of Quarter Final 2
Jedi Sanctuary
Semi Final 2
Winner of Quarter Final 1 vs Winner of Quarter Final 4
Jungle
__________________________________________________
Third Place Playoff
Loser of Semi Final 2 vs Loser of Semi Final 1
Deep Blue Sea
__________________________________________________
Final
Winner of Semi Final 2 vs Winner of Semi Final 1
Arena
Last edited by a moderator: